Infolinka: 0915 648 588 (Po-Pi 08:00 - 19:00 | So 08:00 - 15:00)
Eshop zľava: 10% na všetko

Nákupom v eshope získate zľavu 10% na celý nákup oproti nákupu v kamennej predajni.


Zľava bude započítana v košíku na celú sumu nákupu.

Rybárske potreby Ryba
Expresné doručenie
tovaru skladom
0 ks

NOVINKY

Ako si vybrať vlasec alebo oceľové lanko?

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere vlasca je jeho dĺžka, materiál a hmotnosť (silnejšie silóny sú viac viditeľné pre ryby). Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú použitie vlascov, sú pevnosť v uzle, odolnosť proti UV žiareniu, ohybnosť, viditeľnosť a odolnosť proti oderu.

 

Moderné rybárske vlasce sú vyrábané výhradne z umelých látok, ako je nylon, polyvinylidenfluorid (PVDF), polyethylen, dacron a dyneem. Najbežnejším typom je monofil, vyrobený z jedného vlákna. Rybári často používajú monofil hlavne vďaka vztlakovým vlastnostiam a schopnosťou pretiahnutia pod zaťažením. V poslednej dobe sa využívajú i iné alternatívy k štandardnému nylonu, napr. copolymery alebo fluorocarbon či kombinácie oboch. Vlasce z fluorocarbonu sú vyrobené z PVDF a sú cenné hlavne vďaka indexu lomu, ktorý je podobný ako u vody (pre ryby je takmer neviditeľný). Fluorocarbon má ďaleko hustejšiu štruktúru a tak ich rybári používajú pre umiestenie návnady bližšie ku dnu.

 

Monofilné vlasce

Monofilné vlasce sa vyrábajú z copolymerových či polymiadových granulátov hlavne vďaka požiadavkám na zníženie trenia vlasca, aby bol čo najhladší a minimálne sa brzdil o hranu cievky navijaku a očiek udice. Najviac nás pri monofilných vlascoch zaujíma pevnosť v ťahu. Ešte dôležitejším údajom je však pevnosť v uzle, pretože u týchto vlascov sa zle vytvárajú uzly, a tak je lepšie používať bezuzlové viazanie.

 

Čo sa týka priemeru vlasca, tak sa volí s ohľadom na veľkosť lovenej ryby. Dôležité je obzvlášť, aby priemer zostal po celej dĺžke návinu rovnaký. Avšak nie všetky vlasce sú bez odchýlok. Podľa prieťažnosti sa delia vlasce na ultra tvrdé, tvrdé, stredne tvrdé a mäkké. Podľa prieťažnosti sa určuje typ vlasca pre konkrétnu rybársku techniku, mäkké sa hodia pre muškarenie, feederovanie a časté nahadzovanie, tvrdé zase pre rybárčenie na veľké vzdialenosti a vyvážky.

Monofilné vlasce sú vhodné skôr pre lov v plytkých vodách a na techniky ako je plávaná a muškárenie. V ponuke sú aj reflexné farby vlascov, ktoré je možno vidieť na väčšiu vzdialenosť a neovplyvňujú ani počet záberov. Nosnosť týchto vlascov sa pohybuje až k 12-16kg a návin až 1 000m.

 

Splietané šnúry

Splietané šnúry sú pomerne tvrdé s vysokou nosnosťou, ktoré sa vyrábajú so špeciálnymi povrchovými úpravami. Oproti klasickým vlascom majú ďaleko vyššiu pevnosť v ťahu a vďaka tomu nestratíte toľko nástrah. Najlepším viazaním je rovnako ako u monofilov bezuzlové. Prieťažnosť splietaných šnúr je pod 1%. To je veľmi výhodné pre rybárčenie na dlhé vzdialenosti a lepšie sa identifikuje záber.

 

Životnosť týchto šnúr je ďaleko vyššia ako u klasických vlascov, aj napriek tomu je vhodné po dvoch rokoch vymeniť či obrátiť návin. Pokiaľ ide o reflexné farby, tak platí, že pridané farby znižujú pevnosť. Farba sa postupom času vymýva.

 

Chytanie na splietané šnúry sa hodia predovšetkým na prívlač či morský rybolov. Vďaka vysokej nosnosti je možné chytať veľké druhy rýb na veľkú vzdialenosť i v hĺbkach. Návin balenia je až 500 m.

 

Fluorocarbon

Fluorocarbon je látka zložená z prvkov carbonu a fluoridu. Jeho možnosť potopiť sa je skutočne veľká, pretože základná zlúčenina je o 75 % hustejšia než voda. Preto sa používajú napríklad aj s anglickými plavákmi na odhadzovanie. Tento typ vlasca je minimálne ohybný, je ideálny pre priamy kontakt s rybou. Pri viazaní je možné použiť len pár najvhodnejších uzlov.

 

V odolnosti je oproti ostatným vlascom úplne bezkonkurenčný, proti UV žiareniu je úplne imúnny. Hlavná vlastnosť, ktorá nás najviac zaujíma je viditeľnosť. Fluorocarbon je naozaj takmer neviditeľný, pretože lom svetla je skoro zhodný s lomom svetla vody. Pre túto vlastnosť je mimoriadne vhodný na viazanie koncových systémov a montáží pod háčikom.

 

Nanofil

Táto novinka je vyrobená pomocou nanotechnológie. Nanofil spojuje výhody spletených šnúr a monofilných vlascov. Ide teda o vlasec s nulovou prieťažnosťou a vysokou nosnosťou.

 

Nanofilné vlasce sú veľmi tenké a s extrémnou nosnosťou. Dá sa využiť pri love kaprov či šťúk. Pogélovaný polyetylén zaručuje pevnosť vlasca s hladkým povrch.

 

Oceľové lanká

Ide o pletené oceľové lanko, ktoré je občas potiahnuté plastom alebo silikónom. Môžete si ich zakúpiť hotové alebo s možnosťou vlastného uviazania. Pre začiatočníkov je samozrejme vhodnejšie hotové oceľové lanko, pre skúsenejších rybárov je lepšie mať zvlášť lanko a bižutériu.

Oceľové lanká s obratlíkom sú vhodné na lov dravých rýb, konštrukčne sú riešené z niekoľkých prameňov a s poťahom z kvalitného nylonu. Sú flexibilné a veľmi silné.

Ďalším typom je oceľové lanko s očkom. Toto lanko je zo siedmych oceľových žiliek a je veľmi odolné. Na jednej strane je zaopatrené očkom a na druhej háčikom, trojháčikom či karabínkou. S týmto lankom je možné chytať na klasickú kačicu (plavák), kedy napichnete živú rybku za chrbtovú plutvu.

Veľmi používané sú oceľové lanká na rybičku na prívlač. Dajú sa dobre viazať, nekrútia sa, ryba ho neprehryzne a pri zvlnení sa ľahko vypne prejdením prstov. Dajú sa k lanku naviazať malé rotačky, twistre či malé woblery.

Wolfrámové lanka sú oproti oceli jemnejšie a tenšie a pritom majú rovnakú nosnosť. Vďaka tomu sa osadzuje i drobnejšou bižutériou. Dôležitá je robustná karabínka a obratlík.
Garancia najnižšej ceny

Ak ste našli tento produkt v inom eshope za lepšiu cenu, dajte nám vedieť a my preveríme podmienky lepšej ceny aj u nás! Aby

Čítaj ďalej  

Pomoc Ukrajine

Pomôžte VY, pomôžeme aj MY! Ako? Z každej zrealizovanej objednávky, ktorú spravíte na našom eshope, pošleme 10% z jej

Čítaj ďalej  

Spôsob a cena dopravy

  1. Pri doručení tovaru prostredníctvom kuriérskej spoločnosti GLS Slovakia je poplatok 3.50€ 2. Pri doručení tovaru

Čítaj ďalej  

Objednávky cez LOCKDOWN a osobný odber už do 1 hodiny

Výdajné miesto v našej predajni sme naplnili tovarom, ktorý čaká iba na vás. Vytvorte si na e-shope objednávku s osobným odberom,

Čítaj ďalej  

Kaprársky adrenalín na Dunaji

  Dunaj ako európsky veľtok vzbudzuje obrovský rešpekt, no zároveň pre skutočných rybárov je to aj neskutočná výzva.

Čítaj ďalej  

Gula Carp - nové a kvalitné slovenské boilies

Slovenský výrobca nástrah a návnad Gula Carp prináša svoje portfólio produktov na poličky nášho e-shopu a obchodu Rybárske

Čítaj ďalej  

Vyzdvihnite si tovar kdekoľvek chcete cez Packetu (Zásielkovňu)

Vyzdvihnutie nákupu z nášho e-shopu nebolo nikdy jednoduchšie. Okrem možnosti osobného vyzdvihnutia tovaru na našej predajni

Čítaj ďalej  

Berkley Roadshow 2021

Spoločnosť Berkley prišla do Trnavy v rámci svojej BERKLEY Roadshow 2021 ukázať najnovšie produkty zo svojho portfólia. Nezameniteľný

Čítaj ďalej  

Berkley Roadshow

V rámci propagačnej akcie vás pozývame navštíviť #Berkley karavan. V stredu, 9. júna, 09.00-17.00 hod. na parkovisku predajne

Čítaj ďalej  

RYBA Express

Vážení zákazníci. Využite našu horúcu novinku RYBA Express!  O čo ide? Ak nemôžete prísť do predajne Vy, my prídeme

Čítaj ďalej