Prejsť do eshopu NOVINKY V ESHOPE

.
Bleskový výpredaj tipy na darček Darčekové poukazy Mivardi top ceny Shimano top ceny Starbaits top ceny Fox top ceny práve sme naskladnili nové v eShope mivardi nové v eShope

Archív správ

Ako si vyrobiť nástrahu?

Rybári to dnes majú jednoduché, čokoľvek z veľkého výberu nástrah možno zakúpiť už hotové a v dokonalom prevedení, napriek tomu ale niekedy nadíde situácia, že by človek chcel niečo vyložene podľa svojho gusta. Nie len tak vylepšiť, priamo vyrobiť vlastnoručne. Navyše aj ten pocit, keď ulovíte rybu na vlastnoručne vyrobenú nástrahu, ten je jednoducho na nezaplatenie. Urobiť si boilies alebo pelety podľa seba, pritom nie je problém.

 

Z čoho ich urobíme?

Pre výrobu boilies možno použiť hotové zmesy, čím nám odpadne veľa práce s miešaním veľkoobjemových komponentov, mliečnych proteínov, múčok, drvených semienok a ingrediencií, ktoré si tí najväčší znalci držia často ako dobre strážené tajomstvo. Aj hotovú zmes môžeme pochopiteľne nadopovať, doplniť o aromatické a ďalšie prísady. Receptov na "zaručene najlepší" boilies nájdete veľa napríklad na internete.

 

Asi nemá cenu vymýšľať niečo úplne prevratné, ale prečo neskúsiť vlastnoručne vyrobené boilies s nejakou nezvyčajnou príchuťou, alebo si len vyrobiť nástrahy podľa receptu, ktorý nám pod prísahou zveril kamarát, inak veľmi úspešný rybár? Ak základ zmesi nechcete miešať, vyberte si nejakú neutrálnu zmes alebo takú, s ktorou máte dobré skúsenosti, potom ju môžete upraviť a vylepšiť a hurá do tvarovania guľôčok! Rozmyslite si, či kúpite už hotovú zmes, s ktorou už by ste nemali žiadne veľké experimenty vykonávať, alebo sa rozhodnete pre základnú zmes, pri ktorej sa pri finalizácii môžete veselo pohybovať na hranici medzi alchýmiou a kuchárskym umením. Výber je rozmanitý, rovnako ako veľkosť jednotlivých balení.

 

Kdeže tvarovať v ruke

Guličiek boilies je pri intenzívnejšom zakrmovaní pomerne veľká spotreba a tak samozrejme na tento účel rybári vymysleli veľa šikovných pomôcok, ktoré prácu výrazne urýchlia, uľahčia a zefektívnia. Asi najobľúbenejšou a osvedčenou pomôckou sú takzvané Rollbaly - dosky s profilovaným povrchom, ktoré nám počas niekoľkých pohybov umožnia vyrobiť pomerne veľké množstvo guľôčok naraz.

 

Rollbal je najčastejšie plastový, má polkruhové drážky a nelepivý povrch, rovnako ho však pred výrobou boilies zľahka pomocou handričky alebo štetca potrite olejom alebo špeciálnou emulziou, aby sa guličky nelepili. Podľa hĺbky polkruhových profilov si vyberiete taký, aby boilies mali požadovaný priemer. Rollball sa vyrábajú najčastejšie pre tvorbu nástrah s priemerom od 8 mm až po trojcentimetrové gule. Je dobré mať niekoľko priemerov Rollbal, pretože nie zakaždým budú ryby mať záujem o jednu veľkosť, práca s nimi je jednoduchá a rollbal sa predovšetkým kaprárom rozhodne oplatí aj z ekonomického hľadiska.

 

Doska alebo pištoľ?

Samozrejme poriadne a dôkladne premiesiť a premiešať to je priorita, otázkou skôr ale je, ako z tej hmoty následne vytvoriť valčeky v dĺžke, zodpovedajúce šírke Rollball. Možností je niekoľko, tou asi najjednoduchšou je vaľkanie cesta do požadovaného tvaru pomocou rolovacej dosky. Tá umožňuje vytvoriť valčeky v dvoch priemeroch, ktoré sa o niekoľko milimetrov odlišujú, to je dané odlišne vysokými bočnicami na stranách, jednoduchým otočením zmeníme požadovaný priemer valčeka.

 

Bochníček cesta umiestnite na pracovnú plochu a pomocou rolovacej dosky veľmi ľahko behom chvíľky vytvoríte dlhé valčeky, ktoré už budú vhodné na použitie v Rollbal. Pracovnú dosku je vhodné pokryť silnejším igelitom, dobre poslúži na tento účel aj plastový obrus alebo iná hladká, nelepivá fólia. Vytvarujeme si potrebný počet valčekov a bezodkladne sa dáme do výroby boilies, než stačí cesto oschnúť a stuhnúť.

 

Veľmi praktickou pomôckou pre výrobu valčekov z dôkladne spracovaného cesta na boilies je špeciálna vytláčacia pištoľ, ktorá je vybavená koncovkou s voliteľným priemerom, preto vytlačený valček bude mať požadovanú veľkosť. Dĺžku urobíme úplne presnú, pretože môžeme vytláčať cesto rovno na rollbal. Pre výrobu treba namiešať cesto v správnej konzistencii, ani príliš tuhé, ani prehnane riedke.

 

Väčšina pištolí funguje na podobnom princípe, ako sú tie pre vytláčanie. Veľkosť pištole je daná tým, koľko budeme boilies vyrábať, keď vás začnú bolieť ruky, urobte si pokojne prestávku. Výroba boilies by sa v žiadnom prípade nemala stať drinou, myšlienka na lahodné guľôčky, ktorým žiadny kapor iste neodolá, vám dodá ďalšiu energiu. Vyrábajú sa aj pištole dvojručné so zásobníkom, občas sa stretnete aj s ponukou pištole, využívajúcou k uľahčeniu práce stlačený vzduch.

 

Môžeme váľať

Samotné vytváranie guľôčok je rýchle, jednoducho priložíte hornú dosku na spodnú, na ktorej leží jeden alebo dva valčeky z cesta, na okrajoch do seba diely zapadnú a potom jednoducho niekoľkými pohybmi k sebe a od seba prejdete hornou doskou. Spodná by mala byť vybavená gumovými nožičkami, ktoré zaistia stabilnú polohu a bránia skĺznutiu. Práca ide krásne od ruky a guľôčky sú jedna ako druhá, radosť pozerať!

 

Boilies vyrábame v horizontálnej polohe, zaujímavým nápadom ale je aj šikmo naklonená doska, kedy diely zosadíte a hornú posuniete o kúsok nižšie, vytlačíte valček hmoty a guľôčky po uvalení budú vypadávať do korýtka, ktoré ste umiestnili pod naklonený rollball. Potom ostáva len krátko povariť podľa návodu na zmesi a nástraha je na použitie. Nezabudnite svoje boilies otestovať, napríklad v pohári alebo nepoužívanom akváriu. Zaujímavý je predovšetkým čas a priebeh rozpadávania a rýchlosť klesania po vhodení do vody.

 

Hotové uvarené boilies (čím väčšie guľôčky, tým dlhšie variť) možno ešte nadopovať, aromatizovať alebo obaliť pomocou jednej želatíny v najrôznejších sypkých alebo hrubšie nadrvených dobrotách. Používajú sa často aj rôzne esencie, oleje, dipy, boostery, výťažky, cesnak sušený aj granulovaný, korenie, škorica, aníz alebo zriedený alkohol. Boilies usušíme a dobre uložíme na suché, vetrané miesto, môžeme ho ale tiež zraziť, naložiť alebo konzervovať mnohými ďalšími spôsobmi. Pre istotu boilies uložené v hustom vrecku občas skontrolujte, nesmú plesnivieť, žltnúť a pozor aj na mole a škodcov. Žiadny strach, vyrobíte lepšie boilies než majú vaši kamaráti!
COPYRIGHT © 2022 Rybárske potreby Ryba