Prejsť do eshopu NOVINKY V ESHOPE

.
Bleskový výpredaj tipy na darček Darčekové poukazy Mivardi top ceny Shimano top ceny Starbaits top ceny Fox top ceny práve sme naskladnili nové v eShope mivardi nové v eShope

Archív správ

Ako si vybrať stojan alebo vidličku na prút?

Všetky tieto prípravky slúžia k uchyteniu a stabilizácii prútov v požadovanej polohe, rozdeliť ich môžeme podľa spracovania a riešenia alebo podľa toho, ku ktorému rybárskemu štýlu sú primárne určené. Nie každá vidlička či stojan sa hodí pre všetky spôsoby lovu. Veľká tolerancia tu síce je, pokiaľ si ale svojho koníčka chceme naozaj užiť, je potreba vybrať to pravé.

 

Vodorovne, zvisle alebo šikmo?

Inak budeme umiesťovať prúty pri love za veterného počasia, inak na vysokom brehu a pochopiteľne pri love na feeder ich dáme do inej polohy než pri chytaní dajme tomu na klasickú položenú. Je to kvôli lepšiemu rozoznaniu záberu, s kratšími prútmi potrebujeme zase trochu inak zasekávať než s tými naozaj dlhými, zvoľme si teda ideálnu pomôcku.

 

U vidličiek budeme prevádzať nastavenie pre každý prút zvlášť, čo je výhodné najmä vo veľmi členitom a pomerne komplikovanom teréne, prípadne i tam, kde chceme mať prúty ďalej od seba alebo ich umiestenie priebežne meniť. Do hliny vidličky jednoducho zapichneme a stabilne držia, nemajú tendenciu sa vyvracať po zafúkaní vetra. Existujú klasické oceľové vidlička ako aj masívnejšie hrubé vidličky v rôznych farebných prevedeniach. Lenže nie vždy sú podmienky až tak optimálne. Pre zapichnutie do jemnejšieho piesku budú vhodné značne dlhšie vidličky, ktoré zostanú dostatočne pevné a prút nebude rušivým spôsobom vibrovať alebo sa hojdať.

 

Veľmi tvrdý povrch býva tvrdším orieškom, ani tu ale nemusíme byť bezradní. Zavŕtavacie vidličky so špeciálnymi hrotmi vniknú dobre i do naozaj tvrdého podkladu a zaistia správnu polohu, v prípade záberu stačí natiahnuť ruku, priseknúť… Pokiaľ sme urobili všetko správne a mali i trochu onoho príslovečného šťastia, cítime v ruke odpor bojujúcej ryby. Vidličky sú prakticky vždy riešené ako teleskopické (zasúvacie) a tak ich dĺžku nastavíme podľa potreby. V hornej časti majú buď jednoduchý rozštep v tvare písmena „Y“, alebo sú riešené pomocou rôznych úchytov a svoriek, prípadne majú i zapínateľnú poistku proti odtiahnutiu prúta rybou. Lenže s tými býva veľký problém práve pri zasekávaní, stačí na to zabudnúť a je tu problém. Teda u vidličiek naozaj platí, že krása i funkčnosť sa skrýva v jednoduchom, ale remeselne dokonalom spracovaní a použití kvalitného materiálu.

 

Stojany kontra vidličky

Pokiaľ nie je možné zapichnúť vhodným spôsobom vidličky alebo chceme umiestniť niekoľko prútov viac menej v rovnobežnej polohe, siahneme po stojane alebo po tripode. Tie totiž nepotrebujú zarážať spodný diel do zeme, sú veľmi stabilné a poskytujú pri chytaní pomerne veľký komfort. Sú opäť ľubovoľne nastaviteľné na výšku i čo sa sklonu prútov týka, totiž stačí vybrať to správne miesto, nahodiť a prúty umiestniť na hrazdičku.

 

Stojan je zostaviteľná alebo skladacia konštrukcia, ktorá zaručuje stabilné umiestenie nahodených prútov a pritom pohotovou manipuláciou s ktorýmkoľvek z nich v prípade potreby. Vybrať si môžete z prevedenia na dva, tri i viac prútov, pokiaľ sa dohodnete s kamarátom, vystačíte možno s jedným stojanom a nebudete si nijak prekážať. Stojany sú občas vybavené i ďalšími doplnkami, nech už montovanými napevno alebo snímateľnými. Môže to byť swinger alebo iný typ signalizátora záberu, osvetlenie pre nočný lov či ďalšiu výbavu. A čím sa taký rybársky stojan na prúty líši od tripodu! Tripod je vyrobený na princípe trojnožky s variabilne nastaviteľnou dĺžkou nôh a teda ho umiestnime i na miesta, kde vidličky ani stojany dosť dobre použiť nebude možné. Vysoká stabilita tripodu i na šikmom svahu alebo na nerovnom teréne je jedna z jeho najväčších predností. Stojany i tripody majú veľkú variabilitu v nastavení, poslúžia teda dobre na krátke i dlhé prúty a využijeme ich pri rybníku alebo potoku v lúkach rovnako ako pri chytaní na mori.

 

Bodec je ďalšie riešenie

Ak budeme využívať najmä vertikálne polohy prútov, zaujímavým riešením je použitie rybárskych bodcov. V zásade ide o rúru a do jej hornej časti umiestnime rukoväť prúta a v dolnej časti je skladací alebo odnímateľný kovový bodec, ktorý zaistí dôkladné ukotvenie v zemi. Pre lov sumcov a pri chytaní s citlivou špičkou sú práve bodce veľmi obľúbené, dobre poslúžia i k bezpečnému uloženiu prúta, na ktorý momentálne nechytáme.

 

Zvisle (alebo častejšie takmer zvislé s ľahkým sklonom dopredu) umiestené prúty dokonale signalizujú akýkoľvek kontakt ryby s nástrahou okamžitým a dobre viditeľným pohybom špičky. Pokiaľ nefúka príliš silný vietor, je to veľmi vhodný spôsob nastraženia prútov. Navyše nehrozí zakopnutie, zamotanie alebo nechcené zhodenie prúta na zem. Bodec môžeme využiť i pre uchytenie dáždniku alebo slnečníku, záleží na tom, aké je práve počasie.

 

Prednosti a slabiny v stručnom zhrnutí

 

Vidličky

+ lacné, veľmi skladné a rýchlo pripravené

+ umožňujú každý jednotlivý prút špecificky umiestniť a nasmerovať

- nie všade sa dajú bez problémov zapichnúť a po love zase vytiahnuť

- za silného vetra s množstvom prútov majú tendenciu ku kývaniu

 

Stojany a tripody

+ veľmi dobrá stabilita na každom povrchu

+ nie je potreba nič zapichovať,

+ rýchle skladanie i rozkladanie, veľká variabilita nastavenia

+ použiteľné pre väčší počet prútov súčasne

+ možnosť upevnenia najrôznejších doplnkov

- vyššia cena, ktorá ale prináša užívateľský komfort

- u tripodov môže v silnom vetre dôjsť ku kývaniu alebo kmitaniu

- vyššia hmotnosť a potreba viac miesta pri transporte

 

Bodce

+ veľmi priaznivá cena

+ jednoduchá inštalácia pri vode

+ skladacie bodce zaberú pri transporte len minimum miesta

+ poslúžia i na dáždnik alebo slnečník

- menšia variabilita možnosti zvolenej polohy prúta

- v premočenom, kamenistom alebo piesčitom podklade horšie použiteľný
COPYRIGHT © 2022 Rybárske potreby Ryba