Prejsť do eshopu NOVINKY V ESHOPE

.
Bleskový výpredaj tipy na darček Darčekové poukazy Mivardi top ceny Shimano top ceny Starbaits top ceny Fox top ceny práve sme naskladnili nové v eShope mivardi nové v eShope

Archív správ

Ako si vybrať rybársku váhu?

Ktorý rybár si občas nezváži ulovenú rybu, hlavne keď sa mu podarí nejaký naozaj pekný úlovok. Váha povie jasne, akú mala ryba hmotnosť. Odhadované údaje "podľa oka" nikto neberie moc vážne, čo sa tiež nemôžeme čudovať. Preto aj k vode stojí za to vziať so sebou vhodnú váhu, najmä pokiaľ uloveným rybám dávate slobodu a pritom by ste okrem spomienkovej fotky chceli naozaj vedieť, koľko skutočne ten váš mohykán vážil. Hmotnosť rýb sa dnes posudzuje rovnako často ako ich dĺžka, ktorá bola v minulosti hlavným kritériom.

 

Ktorú váhu si vezmete k vode?

Vychádzajme z toho, aké ryby budeme chytať, na lov lososovitých rýb alebo ostriežov sa rozhodne nevypravíme s objemným vážiacim sakom a mincierom do sto päťdesiatich kilogramov. Na cielený lov sumcov alebo na morský rybolov v miestach s výskytom veľkých tresiek by zase bola hlúposť vybaviť sa váhou, určenou do desiatich alebo dvadsiatich piatich kilogramov.

 

Váhy a minciere možno teda rozdeliť zhruba na tri kategórie podľa toho, s akou hmotnosťou vážených rýb počítame. Tie menšie, určené pre váženie úlovkov do desiatich alebo pätnástich kilogramov, môžeme so sebou nosiť aj na vychádzkach okolo vody, primárne sú určené pre lov menších rýb a dravcov v bežných veľkostiach. Väčšia váhy (často v spojení s vážiaci taškou alebo sakom) využijeme hlavne pri love trofejných kaprov a ďalších veľkých rýb, kedy zostávame na mieste a hmotnosť ani objem tejto výbavy nás nijako neobmedzuje. Ich nosnosť býva plánovaná do dvadsať až tridsiatich kilogramov, záleží na konkrétnom typu. Na lov sumcov a veľkých morských rýb využijeme špeciálne veľké váhy, u ktorých výrobca počíta až so záťažou od 100 do 150 kg. K tým je možné zabezpečiť aj pevné a stabilné skladacie trojnožky čiže tripody, ktoré nám umožnia rybu pre váženie vhodne zavesiť. Tieto stojany sú opatrené pevným hákom a využijú ich predovšetkým špecialisti na lov tých najväčších rýb.

 

Minciere sú stále populárne

Jedným z najpoužívanejších modelov rybárske váhy je takzvaný minciere. Váženie síce nedokáže presne určiť nejaké tie gramy, ale pre rybárske účely plne vyhovuje. Pohybom pružiny v tele prístroja dochádza k vychýleniu ručičky, ako by jeho princíp opísal fyzik.

 

Mincier môžeme pri vážení držať v ruke alebo ho zavesiť, spravidla je v hornej časti osadený na tento účel určený pevný úchyt. Dodržujme vždy uvedené maximálne zaťaženie, tak sa vyhneme prípadnému poškodeniu váhy, váženie s minciermi je rýchle a nepotrebujeme žiadne batérie. Na šetrné váženie rýb je vhodná vážiaca taška alebo sak. Rybu následne zvážime aj s "obalom" a potom zvážime obal samotný, odpočítame rozdiel váh od získaného prvého údaja a máme výslednú hmotnosť úlovku. Špeciálne tašky, saky a prechovávacie vrecia bývajú v hornej časti vybavené pevnými alebo odnímateľnými tyčami, na ktorých sú upevnené rukoväte pre ľahšiu manipuláciu s veľkou rybou. Vždy ich používajme s maximálnou možnou ohľaduplnosťou voči rybám!

 

Digitálne váhy

Digitálne váhy merajú veľmi presne a spoľahlivo, majú minimálnu hmotnosť i rozmery a bývajú vybavené aj ďalšími šikovnými funkciami. Dokážu napríklad odpočítať hmotnosť tašky alebo saku, nájdete na nich aj núdzové svetlo, teplomer (vodotesné prevedenie umožňuje aj zmerať teplotu vody), automaticky sa po niekoľkých minútach bez používania vypnú, indikujú včas slabnúcu batériu (životnosť batérie býva až 500 hodín), umožňujú aj požadovanú intenzitu podsvietenia displeja a dokážu často tiež uložiť hmotnosť vybraných úlovkov.

 

Digitálne váhy majú určite v rybárstve veľkú budúcnosť a presná váha by vo vašej výbave iste chýbať nemala. Nikdy neviete, kedy nastane ten deň, keď práve vám sa podarí úlovok, o ktorom sa bude ešte dlho rozprávať. Maximálna nosnosť je vždy uvedená na tele váhy. Možno ju samozrejme použiť aj na zváženie iných vecí. Pre digitálne váhy na váženie veľkých rýb sa samozrejme tiež hodí skladacia trojnožka, zvaná vážiaci tripod. Pri jeho použití nemusíte potom hľadať vhodnú vetvu pre zavesenie saku s kapitálnym úlovkom. Údaje sú uvádzané najčastejšie s presnosťou na gramy, len dajte pozor na voliteľnú funkciu prepínania medzi metrickým systémom a ďalšími (používanými v iných štátoch), nepomýlite si teda pri vážení napríklad kilogramy a libry, inak by ste sa dostali s niektorými úlovkami do situácie, kedy by uvádzaná hmotnosť nepôsobila práve dvakrát dôveryhodne.

 

Šetrné váženie rýb

Šetrné váženie vylučuje zavesenie živého úlovku za tlamu alebo za žiabre, teda asi najšetrnejším spôsobom váženia je použitie vážiacej tašky, saku alebo podobné pomôcok. Niektoré sa používajú aj ku krátkodobému prechovávaniu rýb či k ich preneseniu za účelom zhotovenia fotografie. Na váhu rybu zavesíte v transportnej taške ľahko za uši alebo rukoväte, po zvážení stačí odpočet prázdnej tašky. Ak vám bol svätý Peter naklonený, môžete si poznamenať ďalší osobný rekord.

 

Tvar, veľkosť a prevedenie týchto pomôcok má obrovské množstvo variantov. Ťažko v jednoduchosti povedať, ktorá je tá najlepšia, iné sa hodí pre lovca veľkých kaprov, iné využijete na lov iných druhov rýb, rovnako je to aj s možnosťou prechovávania. Rozhodne by prechovávacie saky mali byť bez uzlíkových sieťok, ktoré nie sú k povrchu rybieho tela šetrné. Vždy sa však snažme manipuláciu s rybou mimo vodu i dobu prechovávania živého úlovku skrátiť na minimum.

 

Pre jednoduché váženie sú stojany, tyče, háky i rukoväte.

Rybárom výborne poslúžia aj mnohé ďalšie pomôcky, snáď na prvý pohľad pre niekoho nie príliš dôležité, ale nenechajte sa zmýliť. Prečo si predsa váženie rýb neuľahčiť, keď tá možnosť je na dosah? Niektoré prípravky tu už boli spomenuté, on taký skladací tripod sa síce na prechádzku okolo vody nehodí, ale ak "táboríme" s bivakom pri vode a čakáme úlovky trofejných kaprov, jeseterov alebo aj nejakého sumca, rozhodne nie je od veci, pri vážení sa naozaj moc hodí. Rovnako tak využijeme vážiacu tyč alebo rukoväť.

 

Trojnožka je totiž veľmi stabilná, v dostatočnej výške môžeme zavesiť váhu, na ňu potom umiestnime sak alebo tašku s rybou a všetko ide ako po masle. Tieto stojany sú dostatočne robustné, aby udržali aj naozaj veľký úlovok, spravidla sú osadené pevným centrálnym kĺbom. Na vážiaciu tyč iba naskrutkujete hák pre uchytenie váhy a tyč následne zaprite o zem (pre istotu ju zaistíte topánkou) a na zdvihnutej tyči úlovok ľahko zvážite aj bez cudzej pomoci. Vážiaci hák môžete naskrutkovať na tyč od podberáku a ste pripravení zisťovať hmotnosť rýb alebo celkovú hmotnosť úlovku. Vážiace rukoväte sú prispôsobené pre uchopenie oboma rukami, doprostred zavesíte váhu ľubovoľného typu a na displeji alebo na ciferníku zistíte hmotnosť.

 

Ošetrenie drobnej ranky

je otázkou chvíľky a pritom rybe môže veľmi prospieť. Dezinfekčné prípravky využijete najmä po zdolaní naozaj veľkých rýb, kedy súboj s rybou nejakú dobu trvá a ranka od háčika je predsa len výrazne roztiahnutá. Ošetriť možno i ďalšie drobné poranenia na rybom tele. Zabránite tým rozširovaniu plesní, zápalom, rana sa nestane vstupnou bránou pre baktérie a čas na regeneráciu sa výrazne zníži.

 
COPYRIGHT © 2022 Rybárske potreby Ryba