Infolinka: 0915 648 588 (Po-Pi 08:00 - 18:00 | So 08:00 - 13:00)
Top ceny boilies Starbaits

Akcia práve TERAZ!


Ulovte si najlepšie kúsky ešte dnes! Poponáhľajte sa, aby vás niekto nepredbehol.

Rybárske potreby Ryba
Expresné doručenie
tovaru skladom
0 ks

NOVINKY

Ako si vybrať rybárske osvetlenie?

Pre rybárov je správne osvetlenie občas veľmi dôležité, predovšetkým pri naväzovaní háčikov, kompletizácii montáže, napichovaní nástrah, zdolávaní rýb a ich meraní, vážení alebo púšťaní na slobodu. Ale ani príchod k vode alebo večerný návrat za tmy by bez vhodného svetelného zdroja nebol príjemný a bezpečný. Muškári, ktorí často čakajú práve na zotmenie a dúfajú, že záver dňa bude stáť za to, by boli tiež bez vhodnej lampičky bezradní a zúfalí. Aké svetlo teda vybrať?

 

Svetlo na čele

 

Čelová lampa je veľmi často používaným a medzi rybármi snáď najobľúbenejším variantom. Bežne sa používajú takzvané čelovky. Pri voľbe vhodnej čelovky je potrebné dbať na to, aby bol upevňovací pásik dostatočne pružný a dlhý, hoci ju pochopiteľne nie je potrebné mať na hlave po celý čas rybolovu, v dramatických fázach nám nesmie spôsobiť ďalšie problémy. Tiež regulovateľná alebo v niekoľkých stupňoch voliteľná intenzita svetelného lúča rozhodne nie je na škodu.

 

Pôvodné čelovky využívali ako zdroj energie celkom ťažké tužkové batérie a o svetlo sa starala obyčajná malá žiarovka. Aj to bol síce v porovnaní s klasickou baterkou, držanou v podpazuší alebo v zuboch veľmi výrazný pokrok, ale až s nástupom LED diód, ktoré napájajú miniatúrne gombíkové batérie či mikrotužkové batérie, sa situácia neuveriteľne zjednodušila a uľahčila. Svetlá dnes majú možnosť nastavenia rôznych typov svetelného kužeľa, intenzity svetla a ponúkajú väčšinou aj režim nenápadnej širokouhlej šošovky s farebným tlmeným svetlom, ktoré pri pohybe na brehu často postačí a nepôsobí rušivo.

 

Svetelný výkon sa udáva spravidla v lumenoch (označované lm). Vysokosvietivé kvalitné svetlá na plný výkon často presahujú aj hranicu 100-150 lm. Vďaka minimálnej spotrebe sa výdrž na stredný výkon pohybuje okolo jedného týždňa, na maximálny výkon je udávané až neuveriteľných niekoľko dní. Mnohé batérie sú nabíjateľné pričom pomocou microUSB konektora ich môžeme nabíjať aj v autozásuvke alebo externou batériou a používanie je tak aj ekonomicky minimálnou záťažou. Existujú aj solárne nabíjačky pre dobitie batérií cez deň.

 

Výborným pomocníkom na čelovej lampe je dodatočné červené či zelené svetlo, ktoré nie je až tak rušivé pre zvieratá či ryby a ktoré takmer vôbec nepriťahuje hmyz vrátane mušiek či komárov. Existujú taktiež čelové svietidlá, ktoré majú osvetlenie i na zadnej strane či dokonca majú funkciu zapnutia pomocou pohybového senzoru kedy stačí rukou mávnuť niekoľko centimetrov pred lampou a tá sa automaticky zapne.

 

Ľahké a dostatočné svetlo

 

Dostatočné svetlo vám občas môže zabezpečiť aj jednoduchý svietiaci klip, ktorý jednoducho a okamžite upevníte na tienidlo šiltovky. Počet svietiacich LED diód a variabilitu svetelného kužeľa je často možné nastaviť v niekoľkých rôznych variantoch, túto ľahučkú "vychytávku" ocenia predovšetkým muškári a milovníci rybárčenia naľahko, ktorí si potrebujú večer alebo skoro ráno posvietiť a rovnako bez čapice alebo klobúka k vode skoro nejdú. Pripnúť klip je samozrejme možné nielen na tienidlo čiapky ale prakticky kamkoľvek a posvietite si tam, kam práve potrebujete.

 

Vždy voľte spoľahlivú vodotesnú variantu, vlhkosť pri vode sa môže prejaviť aj v hmle, tie úplne najlacnejšie modely sú síce "za babku", na rybách ale potrebujete, aby v okamihu, keď dôjde na použitie svietidla, bola stopercentne spoľahlivá. Batérie sú ľahučké, pritom vďaka minimálnemu odberu vydržia vo svietidle veľmi dlho. Klip drží svetlo spoľahlivo, ale pri brodení a manipulácii so svetlom je osvedčené dodatočné upevnenie kúskom šnúry na krúžok vesty (vo vode spadnutú lampičku už väčšinou nechytíte, hoci ju podľa svetelného lúča môžete ešte dosť dlho kdesi pri dne sledovať). Čelová lampa je mimoriadne praktická pomôcka nielen pre rybárov, oceníte ju aj pri ďalších športových aktivitách alebo jednoducho všade tam, kde si potrebujete posvietiť a veľkú a ťažkú lampu nosiť nechcete so sebou.

 

A je tu svetlo!

 

Ako fungujú chemické svetielka? Ide o uzavretú plastovú tubu, ktorá obsahuje vo vnútri sklenenú ampulku. Keď ju chcete aktivovať, jednoducho ju ohnete, až to vo vnútri trochu praskne. Tým spustíte chemickú reakciu, pri ktorej vzniká takzvané "studené svetlo". Výber mnohých rôznych farieb a rozmerov vám dáva naozaj širokú škálu voľby. Svetielka nájdu využitie v plavákoch, číhatkách, swingeroch, môžete ich umiestniť do špeciálneho nástavca na špičku prútu, použiť na zviditeľnenie bójky a na mnohé ďalšie účely.

 

Chemické svetlo nie je natoľko výrazné, aby ste ho mohli použiť ako náhradu čelovky alebo klipsových LED svietidiel. Na sledovanie plavákov, policajtov a iných prvkov, ktoré signalizujú záber je však ideálne, pretože nie je nijako nápadné a ryby v žiadnom prípade neruší. Ak budete svietiaci bod sledovať, vaše oči nebudú nijako namáhané, pritom ale môžete reagovať dostatočne pohotovo a zaseknete v pravý čas. Označené miesta s bójkou, ktorá je vybavená chemickým svetielkom, vidíte aj za úplnej tmy a nahodíte preto tam, kam je treba. Pre lov alebo označovanie na väčšiu vzdialenosť však ale voľte radšej väčšie tyčinky. Ktorá farba bude optimálna? Samozrejme, že záleží na okolnostiach, osobné názory rybárov nie sú úplne jednotné, najlepšie bude, keď si sami vyskúšate, aké svetielko vám vyhovuje. Najžiadanejšie však sú žlté a zelená svetielka v priemere 4,5mm.

 

Na tyčinkách býva vyznačená minimálna doba svietenia, počítajte s tým, že oveľa dlhšie vydrží za chladnejšieho počasia. Teplo chemickú reakciu pomerne výrazne urýchľuje. Ak si chcete tyčinku odložiť na neskôr, tak jej pôsobenie predĺžite ak ju vložíte doma do chladničky či mrazničky. Ak budete loviť na dva prúty alebo ak chytáte s kolegom na jednom mieste, môžete dať na každú zostavu inú farbu tyčinky, budete tak mať lepší prehľad.

 

Svetlo do bivaku

 

Klasické svietidlá alebo lucerny sú vyrábané pre osvetlenie miesta, kde sa pohybujete, robíte a kde potrebujete dobre vidieť alebo si chcete naopak len zľahka posvietiť. K tomu postačí zvoliť vhodný režim, výber intenzity a často aj v sfarbení svetla býva veľký výber.

 

Takéto svietidlá môžete prenášať na potrebné miesta alebo ju jednoducho zavesiť tam, kam je potreba. Niektoré svietidlá nájdete ľahko aj v prípade, že budú vypnuté, na vypínači totiž pohotovostne svieti kontrolná LED dióda, svietiť môže požadovaným smerom alebo do všetkých strán, záleží na vašej voľbe. Výdrž býva naozaj dlhodobá, navyše možno použiť spravidla nabíjacie batérie, ak ich cez deň dobijete solárnou nabíjačkou alebo nabíjačkou cez adaptér do auta či do siete, máte svetlo na celú sezónu! V bivaku alebo prístrešku si posvietite podľa ľubovôle, ale pozor na bodavý hmyz, ktorý môže svetlo privábiť.

 

Rozhodne odporúčame pre vysoké pohodlie voliť svietidlá s diaľkovým ovládačom, pomocou ktorého môžeme svetlo ovládať, vypínať, prepínať svietiace režimy či dokonca prepínať farbu osvetlenia. Takého svietidlá sú mimoriadne spoľahlivé, praktické a vďaka zabudovanému nabíjaciemu akumulátoru aj ekonomické a šetrné k prírode.

 
Magická rybačka vo Švédsku 2022

  Dlhé čakanie na odjazd, nekonečná cesta, neopísateľne nádherná príroda, krásne jazerá a rieky, výborný kemp. Stručne,

Čítaj ďalej  

Garancia najnižšej ceny

Ak ste našli tento produkt v inom eshope za lepšiu cenu, dajte nám vedieť a my preveríme podmienky lepšej ceny aj u nás! Aby

Čítaj ďalej  

Pomoc Ukrajine

Pomôžte VY, pomôžeme aj MY! Ako? Z každej zrealizovanej objednávky, ktorú spravíte na našom eshope, pošleme 10% z jej

Čítaj ďalej  

Spôsob a cena dopravy

  1. Pri doručení tovaru prostredníctvom kuriérskej spoločnosti GLS Slovakia je poplatok 3.50€ 2. Pri doručení tovaru

Čítaj ďalej  

Objednávky cez LOCKDOWN a osobný odber už do 1 hodiny

Výdajné miesto v našej predajni sme naplnili tovarom, ktorý čaká iba na vás. Vytvorte si na e-shope objednávku s osobným odberom,

Čítaj ďalej  

Kaprársky adrenalín na Dunaji

  Dunaj ako európsky veľtok vzbudzuje obrovský rešpekt, no zároveň pre skutočných rybárov je to aj neskutočná výzva.

Čítaj ďalej  

Gula Carp - nové a kvalitné slovenské boilies

Slovenský výrobca nástrah a návnad Gula Carp prináša svoje portfólio produktov na poličky nášho e-shopu a obchodu Rybárske

Čítaj ďalej  

Vyzdvihnite si tovar kdekoľvek chcete cez Packetu (Zásielkovňu)

Vyzdvihnutie nákupu z nášho e-shopu nebolo nikdy jednoduchšie. Okrem možnosti osobného vyzdvihnutia tovaru na našej predajni

Čítaj ďalej  

Berkley Roadshow 2021

Spoločnosť Berkley prišla do Trnavy v rámci svojej BERKLEY Roadshow 2021 ukázať najnovšie produkty zo svojho portfólia. Nezameniteľný

Čítaj ďalej  

Berkley Roadshow

V rámci propagačnej akcie vás pozývame navštíviť #Berkley karavan. V stredu, 9. júna, 09.00-17.00 hod. na parkovisku predajne

Čítaj ďalej