Prejsť do eshopu NOVINKY V ESHOPE

.
Bleskový výpredaj tipy na darček Darčekové poukazy Mivardi top ceny Shimano top ceny Starbaits top ceny Fox top ceny práve sme naskladnili nové v eShope mivardi nové v eShope

Archív správ

Ako si vybrať nadväzcový materiál?

Aj rybársky nadväzcový materiál delíme na niekoľko typov podľa lovu ryby, rovnako ako rybárske háčiky. Každá ryba je iná, preto k nej musíme tak pristupovať a meniť aj koncové systémy. Je potrebné podľa nej prispôsobiť všetko rybárske náčinie počnúc nadväzcovým materiálom. Máte správne nadviazané? V tomto poradcovi vám poradíme, aký si zaobstarať nadväzcový materiál pre váš lov.

 

Rybársky nadväzový materiál delíme podľa:

 

Lov kaprov

Fluorocarbon (silnejšie priemery) - fluorocarbonové vlasce obsahujú fluorid-uhličité línie, vďaka čomu je vlasec vo vode neviditeľný. Oklamanie ryby je tak opäť o niečo úspešnejšie. Vďaka tejto vlastnosti však stráca na pevnosti, takže sa o trochu znižuje celková nosnosť v porovnaní s klasickými vlascami. Vzhľadom k tomu sa fluorocarbonové vlasce používajú prevažne so silnejšími priemermi.

 

Nadväzcové šnúrky:

- poťahové šnúrky predstavujú nadväzcový materiál, vďaka ktorému je možné ľahko vyrobiť kombinované montáže. Poťah je možné ľahko odstrániť a získať tak jemnú vnútornú šnúrku.

- klasické - ich hlavným krédom je univerzálnosť, môžeme ich použiť takmer v každej situácii, stačí si už len vybrať správnu hrúbku a nosnosť.

- potápajúce - sú vhodné pre rybárov, ktorí chcú, aby sa vlasec dostal čo najrýchlejšie na dno. Potápajúce šnúrky dokonale kopírujú krivky dna, do tejto kategórie patria aj šnúrky s oloveným jadrom, ktoré výrazne maskujú celú montáž na dne.

- plávajúce - sú pravým opakom potápavých šnúrok. Plávajúce sa totiž nechávajú unášať hladinou vody a používajú sa hlavne pri love na plávajúce nástrahy.

 

Lov sumcov

- Nadväzcové šnúry s extra nosnosťou až cez 100 kg - špeciálne upravené nadväzce, vďaka ktorým nie je chytenie 100 kilových sumcov len snom. Takéto šnúry sú dokonale odolné, mäkké a pružné.

 

Lov dravcov

- dravce vám bežné vlasce môžu lusknutím prsta jednoducho odtrhnúť/odhryznúť. Ak teda máte na dravca zálusk, je potrebné si kúpiť nadväzcový materiál typu:

- Šnúrky s kevlarom - šnúrky sú splietané z kevlarových vlákien, čím získavajú svoje typické vlastnosti v podobe veľmi vysokej pevnosti a odolnosti.

- tungstenový materiál - tu je na výrobu použitá pevná wolframová oceľ. Hoci je lanko veľmi pevné, stále si dokáže zachovávať vysokú jemnosť. Vďaka tomu je vhodný aj pre nadväzec na veľké a opatrné dravca.

 

Lov na mori

- Silné odolné vlasce 0,5 - 1 mm - týmto vlascom podľahne akákoľvek ryba. Majú vynikajúce vlastnosti, vďaka ktorým môžete vyloviť viac ako 100 kilové ryby.

- Makrelový nadväzec - špeciálne upravený nadväzec pre lov makrel. Ide o veľmi účinnú nástrahu pre morský rybolov.

- akustický nadväzec - ďalší druh účinnej nástrahy pre morský rybolov, tentoraz prispôsobený špecificky pre lov tresky. Existuje niekoľko typov - v podobe kreviet alebo napríklad chobotničiek.

 

Lovu na mušku

- Fluorocarbon - fluorocarbonové vlasce na muškárenie nepotopia mušku, preto je pre ryby horšie viditeľným vlascom. Majú potom vlastnosti ako pri love kaprov.

- Nadväzcové vlasce - využívajú sa pri viazaní koncových nadväzcov muškárske udice. Jedná sa o ekonomickejšie variant pre tých, ktorí nechcú dávať prednosť drahšej variante - nadviazanie mušky priamo na ujímaný nadväzec.

- Ujímaný nadväzec - pri rybolove na mušku sa postupne skracujú, preto sa musí po čase vymeniť. Na druhú stranu sa zbavíte starostí s uzlíkmi pri nadväzovaní vlascov.

 

Lov na plávanú a feeder

- Jemné nadväzcové vlasce (0,06 - 0,16 mm) - aj cez svoju jemnosť vzhľadom k nízkemu priemeru vlasca ponúkajú dostatočnú nosnosť.

- Fluorocarbon - fluorocarbonové vlasce obsahujúce fluorid-uhličité línie, ktoré sú upravené pre milovníkov feederu. Získate tak vlasec vysoko pevný v ťahu, s nízkou odrazivosťou a viditeľnosťou vo vode, ktorý je zároveň veľmi jemný.

- Feeder guma - veľmi pomáha tým rybárom, ktorí využívajú veľmi jemné koncové nadväzce. Ak potom majú razantný zásek, tenké vlasce nápor nezvládnu. Práve tento nepomer dokáže feederová guma vyrovnať a pomôcť vám tak k vášmu rybárskemu úspechu.

 

Príslušenstvo k nadväzcovému materiálu

- Hotové nadväzce- netrúfnete si naviazať určitý typ nadvazcov? Nepoznáte postup, ktorým daný nadväzec vytvoríte, alebo si jednoducho chcete ušetriť čas? Potom si zakúpte už hotové nadväzce a bez akýchkoľvek starostí!

- Hotové montáže - tu platí to čo u hotových nadväzcov. Môžete si zakúpiť už vopred pripravené a hotové montáže. Vaše rybárčenie môže byť opäť o niečo jednoduchšie.

- Závesky, prevleky, prejazdy - príslušenstvo ako nadväzcový materiál v podobe záveskov, prevlekov a prejazdov. Eliminujú zamotanie montáže pri náhode prútom, plní bezpečnostnú funkciu pri záťaži a pod.

- Obratlíky, karabínky, krúžky - slúžia na dotvorenie nadväzcového systému s háčikom.

- Hadičky, smršťovačky, guľôčky - nadviazanie nie je len o vlasci a háčiku. Budete taktiež potrebovať hadičky, zmršťovacie hadičky a guľôčky, aby ste mohli vytvoriť tlmiacu zarážku, alebo dotvoriť ramienko háčika.

- Zarážky, stopery, rovnátka - potrebujete zabezpečiť určitú fixáciu pri nadväzovaní? Pomocou zarážok, stopérov a rovnacích strojčekov to pre vás bude hračka.

- Šnúrky, Fluorocarbon - sú základom pre nadviazanie. Fluorocarbonové vlasca majú vynikajúcu vlastnosť, kedy vo vode splývajú a ryby ich tak nevidia. Šnúrky rozoznávame klasické, poťahové, plávajúce a potápavé.

- Ihly, vrtáčiky, doplnky - všetko príslušenstvo, ktoré bezpochyby budete pri nadväzovaní potrebovať. Vrtáčiky sa stanú vaším ideálnym pomocníkom na pelety či tvrdé boilies. Ihly vám zjednodušia nastraženie nástrahy na vlasec.
COPYRIGHT © 2022 Rybárske potreby Ryba