Prejsť do eshopu NOVINKY V ESHOPE

.
Bleskový výpredaj tipy na darček Darčekové poukazy Mivardi top ceny Shimano top ceny Starbaits top ceny Fox top ceny práve sme naskladnili nové v eShope mivardi nové v eShope

Archív správ

Aké príslušenstvo k navijakom poznáme

Zaobstarali ste si navijak, ale plánujete si k nemu prikúpiť aj ďalšie vybavenie? Nasledujúci prehľad vám pomôže zorientovať sa v širokej ponuke príslušenstva pre navijaky.

 

Druhy príslušenstva k navijakom

- Puzdrá na cievky

- Puzdrá na navijaky

- Náhradné cievky

- Náhradné matice

- Oleje na navijaky

- Podložky pod navijaky

- Meniče na baitrunner

- Svorky

- Akumulátory

 

Puzdrá na navijaky chránia vaše rybárske vybavenie pred mechanickým poškodením, prachom i dažďom. Jednotlivé puzdra sa od seba líšia spôsobom uzatvárania, veľkosťou, materiálom a farbou. Puzdrá na navijaky však chránia hlavne počas transportu a presúvania sa k vode. Hlavne u drahších navijakov by mala byť samozrejmosť zaobstarať si aj takýto obal.

 

Puzdrá na cievky ocenia predovšetkým majitelia ochranných puzdier na navijak, ktoré neponúkajú dostatok priestoru pre náhradné cievky. Puzdrá zamedzia vniku prachu prípadne iných nečistôt do vnútra cievok, kde sa nachádzajú brzdné podložky a tým zabezpečujú dlhšiu životnosť cievok a ich správne fungovanie. Ďalšou výhodou puzdier na cievky je, že všetky cievky máme vždy na jednom mieste a nemusíme ich hľadať.

 

Pre náhradné cievky platí to, čo pre bežné cievky - ich veľkosť sa odvíja od rybolovnej techniky a veľkosti rýb, ktoré plánujete chytať. Delíme ich tiež podľa prevedenia a použitého materiálu. Ceny cievok sa pohybujú niekoľkých eur až po desiatky eur. Pred ich výberom sa preto rozhodnite, koľko ste ochotný za ne skutočne minúť.

 

Oleje na navijak znižujú mieru opotrebovania navijakov a predlžujú ich životnosť. Sú vhodné pre ťažko zaťažované prevody aj vnútorné súčasti navijakov. Kúpiť si ich môžete vo fľaši alebo spreji. Navijaky by ste mali premazávať maximálne raz ročne aj to len niekoľkými kvapkami. Prílišné premazanie navijaka sa môže prejaviť počas horúcich dní, kedy vám môže prebytočný olej vytekať zo štrbín tela.

 

Podložky pod navijak sú praktickou pomôckou, ktorá slúži na ochranu navijakov. Využitie pre nich nájdete najmä v prípade, keď chytáte s vidličkami a navijaky máte nízko pri zemi. Vďaka podložke tak už navijaky nebudete mať špinavé od blata, štrku ani piesku.

 

Menič na baitrunner alebo tiež "rýchlobrzda" v okamihu urobí z klasického navijaku nástroj s voľnobežným systémom. Ide o maticu, ktorú stačí iba naskrutkovať na cievku na miesto pôvodnej matice. Odklopením poistky potom cievku uvoľníte, čím navijak získa funkciu voľnej cievky.

 

Akumulátory využijete ako zdroj energie multiplikátorov na elektrický pohon. Vďaka kompaktným rozmerom môžete väčšinu z nich pohodlne umiestniť napríklad do vrecka od bundy alebo do rôznych menších tašiek. Akumulátory sa pripájajú na elektrické multiplikátory pomocou masívnejších káblov zakončených mohutnými svorkami, ktoré dokážu prenášať maximum energiu a minimalizujú stratu prúdu počas prenosu energie.
COPYRIGHT © 2022 Rybárske potreby Ryba