Infolinka: 0915 648 588 (Po-Pi 08:00 - 19:00 | So 08:00 - 15:00)
Eshop zľava: 10% na všetko

Nákupom v eshope získate zľavu 10% na celý nákup oproti nákupu v kamennej predajni.


Zľava bude započítana v košíku na celú sumu nákupu.

Rybárske potreby Ryba
Expresné doručenie
tovaru skladom
0 ks

NOVINKY

Ako „šokáč“, monofil, alebo spletaná šnúra? - 1.časť

V dnešnej dobe si veľa z nás nevie ani len predstaviť svoju zostavu bez použitia šokového nadväzca. Kedy použiť aký materiál a prečo?

 

Súčasný trh ponúka nespočetne veľa produktov, ktoré sú určené k tomuto účelu. Ale ako to už býva, nie všetky sú vyhovujúce a už vôbec nie použiteľne v každej situácii. Tieto produkty sa od seba líšia hlavne materiálom, z akého sú vyrobené. Ako si teda správne vybrať ten správny šokáč?

 

Materiál je dôležitý!

Je veľmi dôležité, ak nie najdôležitejšie vybrať si šokový nadväzec z takého materiálu, ktorý nám bude vyhovovať pre aktuálnu situáciu. Ako sme už spomínali, každá situácia si vyžaduje špecifické požiadavky. Ak tieto skutočnosti podceníme, pri vode sa nám to vypomstí a nebudeme schopní docieliť určené ciele s akými sme k vode prišli.

 

Vyvážanie

Na takých revíroch, kde je možnosť vyviesť si svoje montáže na určené miesto, je voľba šokového nadväzca ovplyvňovaná náročnosťou terénu, v ktorom chytáme. Ak sa v blízkosti lovného miesta nenachádzajú žiadne prekážky v podobe spadnutých stromov, alebo konárov, či rôznych tráv a dno je bahnité bez výskytu korýtok, alebo podobných mušličiek, stačí nám použiť fluoro carbonový, alebo monofilový šokový nadväzec o priemere 0,34 až 0,50 mm a dĺžke cca 8 - 10 m.

 

Ani v takomto „bezpečnom“ prostredí, však neodporúčam chytať bez použitia šokáču. Má to dva dôvody, jednak náš kmeňový silón je oveľa viac náchylný na prerezanie, či predratie a po druhé, tým, že použijeme kvalitný šokáč, docielime toho, aby nám krásne kopíroval dno a tým bol pre ryby neviditeľný.

 

Najlepšie skúsenosti a takisto aj najlepšie odozvy máme s Mivardi Shock SHXStarbaits Milspec Shock Leader. Produkt od Starbaitsu je potiahnutý fluoro carbonom čiže je extrémne odolný proti oderu, ale pritom je veľmi jemný a poddajný a krásne kopíruje dno. SHX od Mivardi je takisto potiahnutý fluoro carbonom. Je trošku tuhší, ale za veľmi príjemnú cenu.

 

Pokiaľ som na revíre, v ktorom sa nachádzajú potopené stromy, alebo mušľové polia, vždy volím silný a odolný šokáč o priemere minimálne 0,60mm a dĺžke 20 – 50 m. Nikdy v takomto prípade nevolím spletanú šnúru, ale monofil. Dôvod je úplne jednoduchý! Spletaná šnúra je totižto drsná a nekĺže sa, ale naopak sa nám do prekážky (stromu, konára) zareže, prípadne nám ju mušle ľahšie prerežú. Hrubý monofil sa krásne kĺže po prekážke a my tak máme oveľa väčšiu šancu na úspech. V takomto prípade vám odporúčam takisto Milspec Shock Leader od Starbaitsu, alebo Snag Leader Line od firmy Fox, ktorý sa nám osvedčil v camo prevedení.

 

Tretím typom vôd s akým sa môžeme stretnúť, je zarastená voda, alebo voda, v ktorej rastie lekno. V takýchto vodách je chytanie veľmi nepríjemné a náročné. Určite sme sa už mnohí stretli s tým, že sme na breh vyťahovali desiatky kíl rôznych tráv, alebo sme trhali svoje montáže na nepoddajných leknách.

 

V takýchto situáciách siahnite po spletanej šnúre. Ako sme už spomínali, šnúry sú drsné a to práve potrebujeme. Tým, že sú drsné, prerežú vodný porast a dokonca aj stonky lekien.

 

Nezbaví nás to samozrejme všetkých nepríjemností s týmto nepriateľom, ale značne nám šnúra zľahčí prácu. Pre tento účel je možné použiť akúkoľvek šnúru, ideálne však aby bola čo najtenšia, ale pritom pevná a nemala by byť ničím potiahnutá, alebo napustená, skrátka, aby bola čo najdrsnejšia.

Toľko k šokovkám, ktoré používame pri vyvážaní a v druhom diely si priblížime materiály, ktoré sú vhodné pri nahadzovaní a spombovaní.
Garancia najnižšej ceny

Ak ste našli tento produkt v inom eshope za lepšiu cenu, dajte nám vedieť a my preveríme podmienky lepšej ceny aj u nás! Aby

Čítaj ďalej  

Pomoc Ukrajine

Pomôžte VY, pomôžeme aj MY! Ako? Z každej zrealizovanej objednávky, ktorú spravíte na našom eshope, pošleme 10% z jej

Čítaj ďalej  

Spôsob a cena dopravy

  1. Pri doručení tovaru prostredníctvom kuriérskej spoločnosti GLS Slovakia je poplatok 3.50€ 2. Pri doručení tovaru

Čítaj ďalej  

Objednávky cez LOCKDOWN a osobný odber už do 1 hodiny

Výdajné miesto v našej predajni sme naplnili tovarom, ktorý čaká iba na vás. Vytvorte si na e-shope objednávku s osobným odberom,

Čítaj ďalej  

Kaprársky adrenalín na Dunaji

  Dunaj ako európsky veľtok vzbudzuje obrovský rešpekt, no zároveň pre skutočných rybárov je to aj neskutočná výzva.

Čítaj ďalej  

Gula Carp - nové a kvalitné slovenské boilies

Slovenský výrobca nástrah a návnad Gula Carp prináša svoje portfólio produktov na poličky nášho e-shopu a obchodu Rybárske

Čítaj ďalej  

Vyzdvihnite si tovar kdekoľvek chcete cez Packetu (Zásielkovňu)

Vyzdvihnutie nákupu z nášho e-shopu nebolo nikdy jednoduchšie. Okrem možnosti osobného vyzdvihnutia tovaru na našej predajni

Čítaj ďalej  

Berkley Roadshow 2021

Spoločnosť Berkley prišla do Trnavy v rámci svojej BERKLEY Roadshow 2021 ukázať najnovšie produkty zo svojho portfólia. Nezameniteľný

Čítaj ďalej  

Berkley Roadshow

V rámci propagačnej akcie vás pozývame navštíviť #Berkley karavan. V stredu, 9. júna, 09.00-17.00 hod. na parkovisku predajne

Čítaj ďalej  

RYBA Express

Vážení zákazníci. Využite našu horúcu novinku RYBA Express!  O čo ide? Ak nemôžete prísť do predajne Vy, my prídeme

Čítaj ďalej