Prejsť do eshopu NOVINKY V ESHOPE

.
Bleskový výpredaj tipy na darček Darčekové poukazy Mivardi top ceny Shimano top ceny Starbaits top ceny Fox top ceny práve sme naskladnili nové v eShope mivardi nové v eShope

Archív správ

Pýtajte sa Ivana Fabiana

Ivan Fabian patrí v oblasti lovu kapra medzi špičku nielen na Slovensku. Kaprárine sa venuje už desiatky rokov pričom dlhodobo spolupracuje s prestížnou kaprárskou značkou Starbaits. Bez pochýb skúsený a uznávaný rybár bude pripravený odpovedať na vaše otázky, ktoré môžete posielať emailom na info@rybarske.sk alebo cez facebook komentáre k tomu článku.

 

Priebežné otázky a odpovede z 2.7.:

Milo Bridík: Aké máte skúsenosti s lovom tzv. zig rig, respektíve lov v stĺpci?

Ivan Fabian: Nie som žiadnym špecialistom na tento spôsob lovu, ale sú situácie, kedy po ňom siahnem a skúsim, či kapry nebudú lepšie reagovať na nástrahu v stĺpci ako na dne.

Milo Bridík: Ako zakrmujete, prípadne čím?

Ivan Fabian: Je viacero možností. Rád používam Spod mixy /zmes rôznych malých semienok, sušienok, a rôznych aditív/ a do toho pridávam práškové kalivo Spod Cloud Generátor. Toto hlavne používam tam, kde je možnosť systematicky dokrmovať a to raketou, alebo spombou. Nie vždy zábery prichádzajú priamo zo zakaleného miesta, niekedy je lepšie chytať  za ním, alebo po bokoch, odtiaľ často prichádzajú zábery od väčších rýb. Druhá varianta sú drobné 4-6mm pelety, ktoré aromatizujem olejom, alebo dipom s obsahom oleja /napr. Dip SK30 alebo aj dip Hot Demon, obsahuje zmes esenciálnych olejov/. Olej je ľahší ako voda, takže stúpa k hladine a systematicky prearomatizováva stĺpec a dáva signál rybe o prítomnosti potravy. Tento spôsob rád používam pri vyvážkach, kde vyveziem nástrahu, zakŕmim peletami a čakám, samozrejme môže byť tento spôsob použitý aj pri aktívnom chytaní z brehu.

Milo Bridík: Aké montáže používate?

Ivan Fabian: Montáže používam úplne jednoduché, buď silon Milspec, alebo fluorocarbon Shadow z ktorých si robím náväzce a háčiky SB1. Klasickým bezuzlovým viazaním uchytím nástrahu k háčiku, snažím sa čo najbližšie k ramienku a to je moja koncová udica.

Milo Bridík: Ako pracujete so záťažou (olovom) na pevno, inline, klip, alebo niečo iné?

Ivan Fabian: Olovko používam pri dlhých montážach odpadávacie , ktoré dám do klipu a zaistím PVA šnúrkou, tak  aby olovko z klipu nevypadlo. Môže sa použiť aj klasické zaistenie pomocou konektora, len musíme ho zatiahnuť len veľmi jemne, tak aby olovko mohlo po zábere vypadnúť. Pri krátkych  montážach používam bežné priebežné olovo na pevno.

Milo Bridík: Ktoré časti dňa sú vhodné? Ako sa chytá resp. či vôbec má význam takto (zig rig) chytať v noci?

Ivan Fabian: Výborné je samozrejme slnečné počasie a bezvetrie, ale Zig Rig funguje aj v noci, len tu by som sa nespoliehal len na vizuálnu stránku nástrahy, ale  by som pristúpil aj k jej aromatizácii /penové nástrahy, umelé chrobáky a pod./, alebo samozrejme použiť niektorú z aromatizovaných plávajúcich guličiek. Ja rád používam pri aromatizácii esenciálne oleje a to buď Black pepper, Cesnak, alebo Pomaranč.
 
COPYRIGHT © 2022 Rybárske potreby Ryba