Prejsť do eshopu NOVINKY V ESHOPE

.
Bleskový výpredaj tipy na darček Darčekové poukazy Mivardi top ceny Shimano top ceny Starbaits top ceny Fox top ceny práve sme naskladnili nové v eShope mivardi nové v eShope

Archív správ

Extrémna zimná kaprárina

Zdravím všetkých priaznivcov zimného lovu kaprov. Chcel by som Vám opísať moju skúsenosť zimného extrémneho rybolovu a zároveň vás upozorniť na pár chýb, ktoré sa môžu vyskytnúť pri tomto štýle lovu.

Všetko začalo dohodou s mojím kamarátom Mirkom, ktorý už pár rokov jazdí na Továčovské jazero aj v zimných mesiacoch. Viem, že táto voda zamŕza ako jedna z posledných. Je to dané hlavne hĺbkami a to sa odráža na teplote vody. V čase, keď som na túto vodu išiel, už veľa vôd u nás bolo pod ľadom. Mojím cieľom bolo uloviť kapra na snehu.

Pár dní vopred sme s Mirkom uvažovali, na ktoré miesto ísť, ktoré by bolo vhodné pre zimný lov. Samozrejme na hlbšiu časť jazera. Predpokladáme, že sa už ryby stiahli na zimný odpočinok. Na začiatku hlásili počasie celkom prijateľné. Okolo nuly a v noci jemné  primŕzanie. Ale nakoniec sa im to vymklo trochu z reálu a každým dňom hlásili väčšie mínusové teploty. Už sme uvažovali aj o posunutí termínu. Ale ako to už býva ideme a hotovo :)

6 decembra 2012 na Mikuláša sme prišli na vodu. Privítala nás veľká snehová prehánka. Neboli sme sami, kto mal tento nápad. Vedľa chlapci tu boli o dva dni skôr. Podľa informácií nemali veľa záberov. Dva malinké kapríky. To neveštilo nič dobré. Ryba nie sú pri chuti. Nevadí, my to skúsime trochu inak. Po klasickom rituáli sme mali nachystané všetko potrebné k lovu a sme vyrazili na vodu. Voda na povrchu hlási 6 stupňov. To ma milo prekvapilo. Reliéf dna pred mojím stojanom bol tiež zaujímavý. Mohol som si vybrať hĺbky od 7-18 metrov. Paráda.

Takto nejako som si to predstavoval. V kŕmení som mal jasno. Na jednu udicu sladké a na druhú skúsiť niečo nové a to na rybej báze. Pre sladké je favoritom Rapid Excelent CHERRY. Na druhú som inštaloval novinku z kuchyne Mivardi - Novinka 2013 - Rapid Champion Mussel / Monster Crab. Všetko samozrejme s plavačkou.

Vyvezené obe udice do 15 metrovej hĺbky a jedna do 12,5 metra. Hotovo. Mohli sme sa kochať na zimnú prírodu, ktorú pokrýval sneh. Voda bola nádherne krištáľovo čistá. Zázemie, ktoré má Mirko k dispozícii, je komfortné. Karavan, prístrešok a všetko vyhriate na prijateľnú teplotu. Tam sa dá prežiť aj celá zima. Prišla tma a Mirko mal prvý kontakt s rybou. Po 10minutách sa vrátil bez ryby. Nadával ako škorec. Pekný ťah no ryba sa mu vypala. Nevadí, príde ďalšia. To dávalo znamenie, že sú kapry pri chuti a my sme na správnom mieste. Zistil som, že som mal tiež záber. Povolený silon a spadnutý swinger. Pri snehovej prehánke sa mi do hlásiča dostal sneh a na koliesku sa mi utvorila kvapka, ktorá zamrzla. Tým pádom bol nefunkčný a ja som zmeškal záber. Toto bola prvá chyba. Nevadí, nastavil som druhý a všetko som riadne skontroloval, aby bolo všetko funkčné.

 

19:50 bol opäť Mirko v akcii. Vykľul sa z toho jeseter. Krásna ryba, ktorá mala cez meter. Dve fotky a šup späť do vody. Potom sa dlho nič nedialo ... 23.40 sa mi ozvala pravá udica. Plynulý ťah pri zábere. Roztriasol som sa ako malý chlapec. Vonku mínus 7 a ja som vyrazil za rybou. Po pár minútach sa mi vo svetle čelovky ukázal kapor. Nádherný šupík. Ešte dva výpady a bol v podberáku. "Áno", zakričal som. Toto som chcel. Kapor bol v podberáku a ja som akurát usadil montáž do vody, aby som sa nezdržiaval vyvážením. Pomalou jazdou som sa vrátil na breh s kaprom vo vode v podberáku a poprosil Mirka o fotku. Nechápavo sa na mňa pozeral, že čo po ňom chcem v túto nočnú hodinu. Meranie a váženie prebehlo veľmi rýchlo, aby hlavne kapor neutrpel omrzliny. Tri fotografie a šup späť do vody. Kapor 80cm a 10 kilogramov. Nádhera, v tomto extréme. Zabral na Višňu s plavačkou.

 

Adrenalín v krvi sa mi vyplavil natoľko, že som dlho potom nemohol zaspať. O 2.45 sa ozvala druhá udica. Mussel Monster Crab (mušľa/krab). Než som prišiel na miesto, kde som mal montáž, ryba mi  spadla. Nevadí, bude ďalšia. Do rána sa už ale nič nestalo. V dopoludňajších hodinách sme previezli a nabili čerstvé nástrahy. Ten deň som mal päť záberov, ale smola sa mi aj tak lepila na päty. Ani jedna ryba vonku. Dve spadli pred člnom a zvyšok ako som prišiel na miesto. Nuž veru aj to sa stáva ... O tom je rybárčenie. Aj neúspech Vás posúva ďalej. V jednom prípade som si nevšimol, že mi primrzla brzda  na navijaku. Pri zmotávaní sa mi dostala voda pod maticu a bolo vymaľované. Pri prudkom výpade ryby sa matica zahryzla a ryba sa vyslobodila. To je ďalšia vec, ktorú je potrebné stále v tomto počasí extréme kontrolovať.

Pri vyvážaní je nutné kontrolovať celú udicu vrátane očiek. Námrazy, ktoré sa tvoria, je potrebné odstrániť po celej dĺžke udice. Potom sa šance na úspešné zdolanie zvyšujú. Samozrejme som ešte nespomenul batérie v hlásičoch a príposluchu. Odporúčam si dať kvalitnejšie a nové pred samotným rybolovom. S mrazom klesá hodnota batérie, a tým aj dosah príposluchu. Čo sa mi tiež stalo. Potom riešite veci, ktoré vás v tomto extrémnom počasí nemilo prekvapia.

V sobotu a v nedeľu trochu viac primrzlo a teploty dosahovali až mínus 13,5. Táto zmena nám poslala už len jedného pleskáča cca 60cm. Aj ten v tomto počasí poteší. Výprava sa podarila a my už zamýšľame na ďalšie plány na sezónu 2013. Máme ciele, ktoré by sme chceli dosiahnuť a pre ktoré chceme urobiť maximum. Preto zároveň prajeme Všetkým priaznivcom veľa zdaru a šťastia do novej sezóny 2013!

 

Za Mivardi Drahoš Ševčík
COPYRIGHT © 2021 Rybárske potreby Ryba