Prejsť do eshopu NOVINKY V ESHOPE

.
Bleskový výpredaj tipy na darček Darčekové poukazy Mivardi top ceny Shimano top ceny Starbaits top ceny Fox top ceny práve sme naskladnili nové v eShope mivardi nové v eShope

Archív správ

Základy úspešného kŕmenia I.

Kŕmenie - ako správne postupovať?
Predstavujeme seriál článkov, ktoré sú venované jednému z najdôležitejších faktorov k dosiahnutiu vytúženej rybačky. Základy vhodného krmiva, jeho miešania, používania a správneho výberu nám postupne predstaví známi popredný český pretekár Jiří Ouředníček.

Základy miešania kŕmenia :
Ak dodržíme určité zásady a nebudeme medzi sebou miešať komponenty od rôznych výrobcov, alebo niečo, čo nemáme vyskúšané, malo by sa nám podariť kŕmenie namiešať prvý krát tak, aby správne fungovalo.

Zásada prvá a veľmi dôležitá!!
Pred každým siahnutím či už na suché kŕmenie alebo navlhčenú zmes si umyjeme ruky!!! Ryby neznášajú ruky zamazané repelentom proti komárom alebo rôznymi opaľovacími krémami a inou chémiou. Takisto im vadia aj ruky od tabaku veľmi silných fajčiarov a to potom našim kŕmením vyženieme ryby hodne ďaleko!

Zásada druhá a veľmi dôležitá!!
Menej je veľakrát viac. Chceme ryby prilákať a udržať na lovnom mieste a nie presýtiť! Obzvlášť na revíroch, kde nepoznáme stav a obsádku rýb, musíme s kŕmením veľmi opatrne! Preto pridávame do krmiva až 30% hliny. Tá rybu priláka, ale nepresýti!

Zásada tretia a veľmi dôležitá!
Hlinu, ktorú pridávame do krmiva, neberieme z polí alebo lúky, pretože sú väčšinou chemicky hnojené, ale kúpime ju v rybárskych predajniach, po prípade si ju sami nakopeme z brehu napríklad z krtinca a vždy ju preosejeme.

Pred vlastným miešaním si musíme upresniť:
- aká konzistencia krmiva sa používa na vody stojaté, iná na vody silno prúdivé
-inak funguje kŕmenie na jar, inak v lete, inak na jeseň a inak v zime
-taktiež rôzne druhy rýb reagujú na kŕmenie inak
-snažíme sa každé pripravené navlhčené krmivo preosiať cez sito, aby pracovalo ako má a to aj niekoľkokrát
-snažíme sa krmivo rôzne farbiť, ryby dobre reagujú na tmavšie farby ako je hnedá, čierna, červená obzvlášť v čistej vode
-živé zložky (červy, dážďovky, patentky, kukly..) pridávame až tesne pred vhodením do vody ( napríklad kostné červy vypúšťajú zo seba čpavok a to rybám vadí)
-krmivo si nemiešame do zásoby, ale vždy iba takú dávku, ktorú dokážeme spotrebovať, pretože by nám mohlo splesnivieť, zhorknúť a podobne
-vodu na miešanie používame výhradne z lokality, kde budeme chytať ( chlorová sa nehodí , v najhoršom prípade ju prevaríme)
- krmivo je vhodné miešať minimálne hodinu pred vlastným lovom, aby sa uvoľnili aminokyseliny a proteiny a krmivo dobre pracovalo
-všetky tekuté posilňovače nepridávame do suchej zmesi, ale rozmiešame vo vode a tou krmivo postupne vlhčíme
Než sa naučíme pracovať s rôznymi krmivami a posilňovačmi, naučíme sa miešať jednoduché základy, ktoré nestojí moc peňazí, fungujú a sú vyskúšané, napríklad základ na jedno chytacie poobedie na kapry a veľké pleskáče na rieky ako Váh alebo Hron:

1x 600g Mivardi TTX hrubé
1 x 0,25 l melasa
2 x 1,9kg Mivardi D1 kapor med alebo scopex či orech
0,5 kg lepivej ílovitej hliny

Veľkou výhodou je opatriť si vhodnú nádobu na miešanie krmiva sito. Oboje bežne zoženieme v lepších rybárskych potrebách a nie je to vôbec nákladná investícia, ktorá sa nám určite vyplatí a prakticky oboje budeme používať pri každej vychádzke, kedy budeme chcieť vnadiť (ciachované vedro stojí okolo 8,5,- eur a obdobne aj adekvátne sito).


Základní postup:
- do vedra prípadne inej miešacej nádoby naberieme 1liter čistej vody z revíru, kde hodláme loviť
- prisypeme 600g kukuričných pagáčov TTX hrubé a prilejeme 0,25 l melasy, zamiešame a necháme hodinku odstáť (je možné namočiť aj deň dopredu)
- do iného vedra nasypeme obe balenia kapor orech a vzniknutú kašu s TTX premiešame dôkladne s krmivom
- po dôkladnom premiešaní krmiva preosejeme cez sito , dosypeme hlinu a znovu premiešame, prípadne podľa potreby veľmi opatrne dovlhčíme
- pred základným zakŕmením si odoberieme množstvo na zhruba 10 gulí veľkosti pomaranče, prisypeme živú nástrahu ( červy, kukly, patentky...) a premiešame s krmivom. Vytvoríme gule, ktoré ešte dorobíme namočenou rukou vo vode a s tými zakŕmime na nami zvolenom mieste.
- pokiaľ je veľmi silný prúd a voda dosť prúdi, môžeme ešte prisypať štrk alebo jemné kamienky ( dajú sa opäť kúpiť čisté a vyprané v akvaristike)
-musíme počítať s tým, že obzvlášť vo veľmi teplých mesiacoch krmivo strašne saje vodu, teda ho musíme podľa potreby dovlhčovať, ale opatrne!!! pokračovanie nabudúce...

Ouředníček Jiří
COPYRIGHT © 2022 Rybárske potreby Ryba